Legacy Artisan Lincoln 29 Inch Plain Furniture Leg
The Legacy Artisan Lincoln 29 Inch Plain Furniture Leg is a classic wooden furniture leg for dining tables and other furniture projects. The round table leg features a sleek, tapered shaft with 6 inch block top and tapered 1 1/2-inch bun-style foot. Block is 2 3/4 inches wide at top. Choice of Cherry, Maple, Alder, Hickory, Hard Maple, Quarter Sawn Oak, Rustic Alder, Rustic Cherry, Rustic Hickory, Rubberwood, Walnut, White Oak, White Pine, Poplar and Red Oak. Unfinished.
Specifications
| Bottom Diameter | 1 1/2" |
| Brand | Legacy Artisan |
| Depth | 2 3/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 29" |
| Material | Wood |
| Top Block Length | 6" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like